بوتاکس چیست؟

کلینیک پوست و موی آرتا قصد دارد در این مطلب، بوتاکس و کاربردهای آن را در رفع چین و چروک و آثار پیری معرفی نماید. با ما همراه باشید!

کلینیک پوست و موی آرتا قصد دارد در این مطلب، بوتاکس و کاربردهای آن را در رفع چین و چروک و آثار پیری معرفی نماید. با ما همراه باشید!

بوتاكس يا سم بوتوليسم يك پروتئين است كه توسط باكتري كلستريديوم بوتولينوم توليد مي شود. تزريق مقادير خيلي كم از آن در عضلات زير پوستي انسان كه انقباض اين عضلات مسئول اخم و چروك پيشاني و دور چشم و …هستند، باعث ضعيف شدن قدرت انقباضي اين عضلات و مسئول اثرات درماني و زيبايي شامل كم شدن يا محو خطوط و چروك ديناميك روي پوست است.

بوتاکس چیست؟

چه سني براي تزريق بوتاكس مناسب است؟

شرط سني معيني براي تزريق بوتاكس وجود ندارد. بهترين زمان براي تزريق بوتاكس هنگامي است كه چينهاي نسبتا عميقي موقع خنديدن يا اخم كردن و بالا انداختن ابروها ، در ناحيه پيشاني و دور چشم ايجاد مي شوند كه در حالت استراحت وجود ندارند. به اين چينها اصطلاحا چينهاي ديناميك dynamic گفته مي شود و در اثر حركات عضلات زير پوست ايجاد مي گردند. با استفاده از اثر بوتاكس و شل شدن اين عضلات، افزايش فعاليت عضلات از بين رفته و چروك ناشي از انقباض عضلات حداقل ٤-٦ ماه صاف مي گردد. بنابراين بهترين زمان براي تزريق بوتاكس زماني است كه اين چينها در حال ايجاد هستند. البته افراد بين ٣٠-٥٠ سال بيشترين پاسخ را به درمان با بوتاكس مي دهند و امروزه درمان با بوتاكس يكي از جنبه هاي مهم زيباسازي در اين گروه سني است.

لازم به ذكر است كه چروكهاي غير فعال يا استاتيك كه ناشي از تغير در محتواي كلاژن لايه زيرين پوست است و در اثر گذشت سن و تابش آفتاب به وجود مي آيند، تحت تأثير بوتاكس قرار نمي گيرند.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس چیست؟

مراقبت هاي بعد از تزريق بوتاكس 

براي جلوگيري از پخش شدن بوتاكس به عضلات غير هدف بايد بيمار حدود 2 – 4 ساعت به صورت نشسته يا ايستاده باشد و از ماليدن و دستكاري محل محل تزريق تا 24 خودداري كند. از بيمار خواسته مي شود كه 2 – 3 ساعت بعد از تزريق عضلات هدف را منقبض و منبسط كند.

آيا تزريق بوتاكس بي خطر است؟

هيچ عارضه جانبي طولاني مدت با تزريق بوتاكس گزارش نشده است. استفاده آسان، تهاجم اندك، خطرات بسياركم و تحمل خوب بيماران، بوتاكس را تبديل به جزء اجتناب ناپذير از درمانهاي زيبايي كرده است. شايعترين عارضه تزريق بوتاكس تورم، قرمزي و يا كبودي اندك در ناحيه تزريق است كه در عرض چند ساعت و يا يكي دو روز برطرف مي شود. در بعضي افراد ممكن است “افتادگي پلك” ايجاد شود كه حدود ٣ هفته طول خواهد كشيد. اين عارضه ناشي از “پخش شدن بوتاكس در نواحي اطراف محل تزريق” و يا “تزريق در عضلات اشتباهي” است. همچنين مي تواند به دليل ماساژ دادن محل تزريق توسط بيمار باشد. مي توان با تزريق مقدار مناسب از بوتاكس و قرار دادن دقيق آن در عضلات هدف ايجاد عوارض را به حداقل رساند و مدت اثر دارو را افزايش داد.

پست را به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *