گیاهان موثر در درمان آکنه

برای درمان آکنه گیاه های فراوانی وجود دارد. کلینیک پوست و موی آرتا قصد دارد در این مقاله برخی از گیاهان موثر در درمان آکنه را معرفی نماید. با ما همراه باشید.

آکنه زمانی بوجود می آید که غدد چربی پوست بیش از حد چربی تولید کرده که سبب انسداد منافذ پوستی با توده های چسبناک چربی و سلول های مرده می شود. این اتفاق، زمینه رشد باکتری های موجود بر روی پوست را فراهم کرده که خود سبب بوجود امدن التهابات پوستی می شود. تحریک پوست از طریق لوازم آرایش نامناسب و کرم های نامرغوب، این شرایط را وخیم تر می کند. همچنین تحریک های پوستی از طریق خارش یا فشردن این آکنه ایجاد می شود.

یکی از علل ایجاد آکنه، تعییرات هورمونی و عدم تعادل آن می باشد که در سنین نوجوانی آغاز می شود. همچنین عواملی مانند استرس و هورمون های جنسی نیز سبب ایجاد آکنه می شود. هنگامی که سنین بلوغ آغاز می شود، آندروژن (هورمون جنسی) غدد چربی برخی نواحی مانند صورت، سینه، پشت و شانه ها را تحریک می کند. اکثر دخترها حدود یک هفته قبل از آغاز قاعدگی، در معرض این گونه آکنه ها می باشند.

مواد غذایی نامناسب نیز سبب ایجاد آکنه می شوند. این مواد غذایی غالبا از ترکیبات حاوی قند، چربی اشباع شده، و نمک ید دار (نمک موجود در چیپس ها و سایر فست فودها) تشکیل شده اند. این گونه رژیم های غذایی که حاوی تنقلات، شکلات ها، نوشیدنی های الکلی و غیر الکلی می باشند، عاری مواد مغذی حیاتی بوده که کمبود آنها سبب ایجاد آکنه می شود.

برای درمان آکنه گیاه های فراوانی وجود دارد. کلینیک پوست و موی آرتا قصد دارد در این مقاله برخی از گیاهان موثر در درمان آکنه را معرفی نماید. با ما همراه باشید.

گیاهان موثر در درمان آکنه

  • سیر

گیاهان موثر در درمان آکنه

این گیاه دارای ترکیبی قوی از آلیسین بوده که خاصیت آنتی باکتریال، ضد عفونی و ضد قارچی بوده که سبب از بین بردن عامل بوجود آورنده آکنه می شود. همچنین این گیاه دارای ترکیبات قوی گوگردی می باشد که سبب خشک شدن و بهبود سریع آکنه می شود. برای درمان آکنه سیر را می توان هم به صورت موضعی و هم به صورت خوراکی مصرف کرد. استفاده موضعی آن سبب تسکین درد و بهبود سریع آن شده و مصرف خوراکی آن نیز سبب افزایش قوای ایمنی بدن می شود.

  • آلوئه ورا

گیاهان موثر در درمان آکنه

داخل این گیاه، مقادیر فراوانی ژل موجود می باشد که خواص آنتی باکتریال داشته و در درمان آکنه و قرمزی ناشی از آن موثر می باشد. همچنین این گیاه از آلودگی باکتریایی آکنه و زخم جلوگیری می کند و روند بهبود آکنه را تسریع می بخشد. خواص ضد قارچی آن نیز در کاهش التهابات پوستی ناشی از آکنه موثر می باشد. برگ های آلوئه ورا یکی از بهترین پاک کننده های پوستی می باشند. ژل موجود در آن را از داخل هرکدام از برگ ها خارج کنید و آن را به طور مستقیم بر روی پوست قرار دهید. این کار باعث از بین رفتن عفونت و بهبودی سریع می شود.

  • لیمو

گیاهان موثر در درمان آکنه

لیمو دارای مقادیر فراوانی از اسید سیتریک می باشد که به علت دارا بودن خاصیت خشک کنندگی، سبب کاهش ترشح چربی پوست می شود. همچنین دارای خاصیت ضد عفونی کننده می باشد که با باکتری های تولید کننده آکنه مقابله می کند. لیمو در کاهش قرمزی و التهاب آکنه های ملتهب و از بین رفتن آثار این گونه ها آکنه ها تاثیرگذار می باشد. آب لیمو را می توان به صورت موضعی استفاده کرد. همچنین بخور آن نیز در شادابی پوست نقش مهمی دارد.

  • خیار

گیاهان موثر در درمان آکنه

خیار یک درمان طبیعی پوست می باشد که سبب خنک شدن پوست و از برنده آکنه می شود. خیار را می توان به صورت خوراکی مصرف نمود که حاوی مقادیر زیادی ویتامین A و پتاسیم می باشد. همچنین استفاده خوراکی آن، سیستم گردش خون و غدد لنفاوی را تقویت می کند که این امر سبب شفافیت پوست می شود.

همچنین از خیار می توان به صورت موضعی بر روی پوست استفاده کرد که سبب از بین بردن التهاب و قرمزی ناشی از آکنه می شود. به علاوه، استفاده مرتب آن به صورت موضعی سبب شادابی پوست و تقویت کننده بافت های پوستی می شود. استفاده از خیار می تواند سبب جلوگیری از چین و چروک پوست شود.

  • انگور

گیاهان موثر در درمان آکنه

انگور حاوی مقادیر فراوانی از آنتی اکسیدانی به نام رزوراترول می باشد که حضور آن در بدن سبب افزایش فعالیت غدد عرقی و بسته شدن منافذ آکنه می شود. استفاده آن به صورت خوراکی سبب جلوگیری از آکنه و التهاب می شود. همچنین استفاده آن به صورت موضعی سبب شفافیت پوست و جلوگیری از چین و چروک شده و قرمزی ناشی از آکنه را از بین می برد.

پست را به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *