ریزش مو در مردان

ریزش مو همواره در ما اتفاق می افتد. برآوردهای اخیر نشان می دهد که میزان ریزش مو در مردان به طور طبیعی و روزانه، بین 50 تا 100 تار موی می باشد،

ریزش مو همواره در ما اتفاق می افتد. برآوردهای اخیر نشان می دهد که میزان ریزش مو در مردان به طور طبیعی و روزانه، بین 50 تا 100 تار موی می باشد، این موها، موهای مرده می باشند که با شانه کردن یا دست کشیدن به سر، جدا می شوند. به طور کلی حدود 90 درصد از موهای ما در حال رشد می باشند. این مرحله رشد تا حدود 6 سال طول می کشد. 10 درصد باقی مانده، رشد خود را کرده و در مرحله استراحت می باشند. در مدت استراحت، فرآیند جداسازی آنها از پوست سر و آمادگی برای رشد موی جدید از فولیکول باقی مانده فراهم می شود. میزان رشد موی طبیعی حدود نیم اینچ در ماه (1.3 سانتی متر) می باشد که این میزان با افزایش سن کاهش می یابد.

بعضی مواقع، فاکتورهایی در فرآیند رشد موهای جدید و ریزش طبیعی مو دخالت می کنند که این موضوع سبب کم حجم شدن موی سر می شود.

علل ریزش مو در مردان

1- ژنتیک

ریزش مو در مردان غالبا به علت آلوپسی آندروژنتیک، می باشد. این نوع ریزش مو زمانی اتفاق می افتد که شخص از نظر ژنتیکی مستعد ریزش مو باشد. در واقع ژن هایی که شخص از والدین خود دریافت نموده است سبب ریزش موی غیرطبیعی می شود. اگر شخصی در بستگان نزدیک خود ریزش مو را مشاهده کند، ممکن است برای وی هم اتفاق بیافتد.

با توجه به سابقه خانوادگی، ریزش موی ژنتیکی می تواند از هر سنی آغاز شود، حتی نوجوانی! این نوع ریزش مو می تواند از نازکتر شدن و شکننده شدن مو شروع شود.

2- مسائل پزشکی

ریزش موی موقت می تواند به دلایلی مانند کم خونی شدید، مشکلات تیروئیدی اتفاق بیافتد. همچنین رژیم غذایی نامناسب و مصرف ناچیز پروتئین و آهن نیز می تواند سبب ریزش مو شود.

همچنین ریزش مو می تواند عارضه جانبی داروهایی باشد که به علت های زیر مصرف می شود:

  • سرطان
  • آرتروز
  • افسردگی
  • فشار خون بالا
  • بیماری های قلبی

پرتو درمانی یا شیمی درمانی می توان سبب ریزش موی ناگهانی شود، اما این نوع ریزش مو پس از اتمام درمان، متوقف شده و رشد مو آغاز می شود.

3- شوک های روحی و جسمی

گاهی به ریزش مو می تواند به علت اتفاقهای بزرگی مانند طلاق، ورشکستگی و مرگ اشخاص نزدیک اتفاق بیافتد که این عوامل سبب وارد شدن شک بزرگی به بدن می شود و چرخه طبیعی رشد مو را تحت تاثیر قرار می دهد. این نوع ریزش مو موقت بوده و زمانی که این مشکلات روحی کنترل شوند، رشد مو به حالت طبیعی خود باز می گردد.

همچنین کاهش وزن ناگهانی، جراحی یا حتی تب و آنفلوآنزا می تواند سبب ریزش مو شود که پس از رفع هرکدام از این علت ها، ریزش مو متوقف می شود.

4- عفونت ها

قارچ ها یکی از عوامل مهم در ریزش مو می باشند. این نوع ریزش مو زمانی اتفاق می افتد که قارچ ها سبب ایجاد عفونت در پوست سر شده و سبب ایجاد اختلال در فرآیند رشد مو می شود. ریزش مو پس از درمان عفونتی قارچ، متوقف می شود.

5- سیستم ایمنی بدن

نوعی ریزش مو به اسم آلوپسی آرِتا یا طاسی منطقه ای وجود دارد که به صورت ناگهانی منطقه ای خاص، کوچک و دایره ای از سر، دچار ریزش مو می شود. این مشکل که اغلب در سنین کودکی اتفاق می افتد یک نوع بیماری خود ایمنی غیر مسری می باشد که در آن سیستم ایمنی بدن به فولیکول مو حمله می کند و سبب ریزش مو می شود. موی ریخته شده مجدد جایگزین می شود اما ممکن است دوباره این عارضه رخ دهد.

ریزش مو در مردان

پست را به اشتراک بگذارید:

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *