اسکلروتراپی چیست؟

اسکلروتراپی نوعی روش درمانی است که طی آن ماده ی مخصوصی را به داخل عروق خونی و یا عروق لنفاوی به منظور کوچک تر کردن و یا از بین بردن آنها تزریق می کنند.

اسکلروتراپی نوعی روش درمانی است که طی آن ماده ی مخصوصی را به داخل عروق خونی و یا عروق لنفاوی به منظور کوچک تر کردن و یا از بین بردن آنها تزریق می کنند. اسکلروتراپی روشی تقریبا قدیمی است که از قرن ۱۹ میلادی شناخته شده و انجام آن نیازی به عمل جراحی ندارد. اسکلروتراپی روشی کاملا سرپایی است که امروزه برای درمان برخی بیماری ها مانند واریس کاربرد دارد. در این مقاله از کلینیک تخصصی پوست و موی آرتا جهت اطلاع بیشتر از درمان این عروق واریسی با ما همراه باشید.

عروق واریسی چیست؟

عروق واریسی به عروق وریدی برجسته و متسع در هر قسمت از بدن گفته میشود که معمولا این عروق واریسی بیشتر در ساق پا و روی پا دیده میشود که بعلت سرپا ایستادن زیاد در زمینه ای از استعداد ژنتیکی می باشد.
برای بسیاری از مردم وجود این عروق یا مویرگهای واریسی جنبه زیبایی پیدا میکند ولی برخی دیگر با علائمی مثل درد و ناراحتی و یا حتی مشکلات پیچیده تری مواجه هستند , و برای همین درمان عروق واریسی پا اهمیت پیدا میکند. عروق واریسی می تواند نشانه ای از یک علت زمینه ای در سیستم گردش خونی باشد. درمان عروق واریسی پا از اقدامات مراقبتی فردی تا درمانهای پیچیده تر که توسط پزشک یا جراح صورت میگیرد متغیر است. در این مقاله از کلینیک تخصصی پوست و موی آرتا علت واریس و درمان آن در اختیار شما عزیزات قرار می دهیم.

اسکلروتراپی چیست؟

اسکلروتراپی چیست؟

اسکلروتراپی رایج ترین و بهترین درمان برای ورید های تار عنکبوتی یا ورید های کوچک واریسی است در این روش ماده اسکلروزان به درون رگ ها تزریق می شود و باعث ایجاد لخته  و تخریب دیواره رگ می گردد. با این روش حدود 50 تا 90 درصد رگ های تار عنکبوتی درمان شده و به تدریج ناپدید می شوند. جلسات درمانی به فواصل 6تا8 هفته انجام می شود به این منظور که فرصت کافی برای تخریب دیواره رگ داه شود و التهاب بعد از عمل برطرف شود و نتایج جلسات قبلی درمان برگردد.

یک سری از عوامل زمینه ای باعث افزایش ریسک ایجاد عروق واریسی در فرد مستعد میشود:
سن:
 با افرایش سن دیواره و دریچه های عروق خراب و سست شده و باز گشت خون به قلب مختل میشود.
جنس: ایجاد واریس در جنس مونث بخاطر وجود هورمونهای زنانگی بیشتر است.چون این هورمونها باعث شلی عروق میشوند.
استفاده از هورمونهای جنسی زنانه و قرصهای جلوگیری : در زمان پریود ماهانه و یائسگی هم مسبب این رویداد هستند.
چاقی با افزایش فشار روی عروق لگنی : یکی از عوامل ایجاد واریس در عروق ساق پا می باشد.
ایستادن و یا نشستن بیش از حد : هم با مکانیسم فشار روی عروق وتجمع خون ایجاد واریس می کند.

موارد منع اسکلروتراپی

  • بار داری
  • حساسیت به دارو
  • مشکلات انعقادی
  • پایین بودن پلاکتهای خون
  • عفونت در محل تزریق
  • در زمان شیر دهی منع استعمال ندارد ولی بهتر است تا دو روز شیرخوار از شیر گرفته شود
پست را به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *